Biura SLD na Śląsku zostały otwarte dla Komitetu Obywatelskiego, którego zadaniem było przegotowanie projektu ustawy zmieniającej tzw. ustawę dezubekizacyjną i zebraniu 100 tysięcy podpisów poparcia. Nowe prawo wprowadzone przez rzędy PIS-u są formą represji na Polkach i Polakach, byłych oficerach Milicji i Policji stojących ówcześnie na straży bezpieczeństw obywateli. Wielokrotnie swe poświecenie przypłacili zdrowiem, aby teraz Państwo się od nich odwróciło.
Koordynację działań Komitetu wzięła na siebie Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP. Szefem Komitetu jest Andrzej Rozenek (rekomendowany przez nas członek SLD), który od sierpnia br. razem z gen. Markiem Dukaczewskim, Januszem Zemke, Małgorzatą Winiarczyk-Kossakowską, Katarzyną Piekarską i Stanisławem Wziątkiem aktywnie uczestniczy w spotkaniach z zainteresowanymi tym tematem emerytowanymi wojskowymi, w całym kraju.
Ustawa dezubekizacyjna wprowadzona przez rząd PiS i obowiązująca od 1 października br. dotyka wielu osób które zaczynały służbę w czasach PRL i, jak określono: pełniły ją „na rzecz totalitarnego państwa”. Została uchwalona w wielkim pośpiechu bez żadnych konsultacji i według wielu prawników zawiera przepisy niezgodne z Konstytucją.
Zgodnie z ustawą obniżono do najniższego wymiaru emerytury i renty tych, którzy przepracowali w Służbie Bezpieczeństwa PRL całe dorosłe życie, ale też tych, którzy u schyłku PRL zaledwie otarli się o SB, przeszli weryfikację i w III RP byli funkcjonariuszami policji czy UOP/ABW. Ustawa obejmuje też absolwentów i studentów WSO w Legionowie kształcącej kadry dla SB, a nawet uczestników kursów organizowanych przez legionowską szkołę.
Ustawa dotyczy nie tylko byłych funkcjonariuszy SB, ale też funkcjonariuszy BOR, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej (dawniej WSW), pracowników pionu wywiadu i kontrwywiadu, łączności i techniki MSW.
Osoby chętne do złożenia podpisu pod projektem mającym pomóc osobom, które kiedyś nas chroniły, zapraszamy do biur:
- SLD w Katowicach przy ul. Warszawskiej 6 (pokój nr 106). Dyżury mają miejsce we wtorki i czwartki od godz. 15:00 do 17:00,
- SLD w Częstochowie przy ul. Nowowiejskiej 10/12. Dyżury mają miejsce od poniedziałku do piątku od godz. 11:00 do 13:00,
- SLD w Bielsku - Białej przy ul. Plac Ratuszowy 4. Dyżury mają miejsce w każdą środę od godz. 14:00 do 17:00,
- Śląskie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw w Siemianowicach Śląskich przy ul. kapicy 15. Dyżury mają miejsce co dziennie od godz. 9:00 do 18:00.
W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numer tel.: 604-085-966.